جواهرات
  • 2023-03-13

جواهرات

جواهرات اشیاء قیمتی شیک و زینتی همچون گردنبند، سنجاق سینه، گوشواره و انگشتر است که از دیرباز تا به الان مورد استفاده قرار می گیرد. در گذشته  جواهرات به منظور دور کردن بلا و رهایی از آسیب شیطان پوشیده می شد بلکه مردمان آن زمان عقیده داشتند جواهرات قدرت این چنینی در دفع بلاهای شیطان را دارد. رفته رفته جواهرات رنگ و نمای جدیدتری به خود گرفتند و طلا سازان با بکار بردن سنگ های قیمتی طرح های جدیدی از جواهرات را تولید و روانه بازار جواهرات کردند. برای آشنایی بیشتر در رابطه با جواهرات با ما همراه شوید.

 

جواهرات

 

جواهرات یک شی تزئینی است که روی بدن یا لباس شما پوشیده می شود. این اقلام معمولاً از فلزات گرانبها مانند نقره یا طلا ساخته می شوند یا با سنگ های قیمتی تزئین می شوندجواهرات تقریباً از زمانی که انسان ها روی زمین راه رفته اند پوشیده شده اند. شواهدی از جواهرات در سرتاسر جهان و از دوران ماقبل تاریخ کشف شده است که اهمیت پوشیدن جواهرات را از دوران یادآوری می کند. 

 

کاربرد جواهرات

 

همان طور که بیان کردیم جواهرات انواع متنوعی دارد که در فرهنگ های مختلف استفاده از هر کدام از جواهرات نیز با هم متفاوت است. به عنوان مثال زیورآلاتی که در بینی و مچ با استفاده می شود در آسیا رایج تر از سایر کشورهای دیگر است اما در کشورهای اروپایی زیورآلات به شکل گوشواره، سنجاق، گردنبند و انگشتر بیشتر استفاده می شود.

 

در کشورمان ایران نیز از انواع متنوعی از جواهرات استفاده می شود.به عنوان مثال با توجه به فرهنگ قومی در میان ایل قشقایی و منطقه خوزستان عرب های این منطقه بیشتر به جواهراتی همچون النگو، قاب قرآن، عنبر دان، گردنبند میخک و گردنبند مهلو بیشتر علاقمند هستند. 

 

پایه جواهر

 

در ابتدا برای ساخت جواهرات باید قاب طلایی آن ساخته شود و در مراحل بعدی نیز سنگ و نگین بر روی آن قرار گیرد. بنابراین منظور از پایه طلا این است که قالب طلا ساخته شده باشد و هنوز سنگ یا نگینی بر روی آن کار نشده باشد.

 

انواع فلزات بکار رفته در جواهرات

 

در بین فلزات بکار رفته در جواهرات، طلا به عنوان قیمتی ترین و ارزشمندترین فلزات است که از ارزش بالایی برخوردار است. بدین ترتیب از طلا و یا ترکیب آن با سایر فلزات در جواهرات بکار می رود. طلا به دلیل داشتن خاصیت چکش خواری و نرمی بالا به تنهایی یا همراه با سایر فلزات دیگر در ساخت جواهرات به کار می رود.

 

با این وجود به تمام طلاهایی که در ساخت جواهرات با سایر فلزات ترکیب می شود آلیاژ می گویند که این مطلب درباره طلای 24 عیار صدق نمی کند چون طلای 24 عیار خالص است. اما فلزاتی همچون نقره، نیکل، مس و پالادیوم با طلا در ساخت جواهرات با هم ترکیب می شود.

 

نقره در جواهر سازی


نقره نیز یکی از فلزات ارزشمند بعد از طلا است که حالت نرم پذیری بالایی دارد. البته برای استحکام دادن به آن با مس ترکیب می شود. البته نقره با قرار گرفتن در مجاورت هوا یا عرق کردن اکسید می شود و از طرفی تغییر رنگ می دهد.

 

چگونه طلای سفید را از نقره تشخیص دهیم؟

 

البته با توجه به رنگ طلای سفید یا نقره شاید تشخیص دادن این دو مشکل به نظر برسد اما مواردی هست که می توان از این طریق طلای سفید و نقره را از یکدیگر تشخیص داد.
طلای سفید مقاومت بالاتری در برابر خراشیدگی دارد  بدین ترتیب مقاومت آن از نقره بیشتر است.
حکاکی روی طلای سفید به دلیل خاصیت چکش خواری بودن آن راحت تر انجام می شود.
طلای سفید خاصیت زندگی بالاتری نسبت به نقره دارد.
طلای سفید دارای روکشی به نام رودیوم است البته نقره به روکش نیاز ندارد.
ته رنگ طلای سفید خاکستری رنگ است اما ته رنگ نقره به رنگ خاکستری است.
طلای سفید مراحل تولید سخت تری را دارد به همین دلیل فراوانی آن نسبت به نقره کمتر است.
خلوص نقره در حدود 99.99 درصد و در طلای سفید نیز خلوص به 75 درصد می رسد.

 

تیتانیوم

 

تیتانیوم نیز از فلزاتی است که در حوزه جواهرات به کار می رود. البته این فلز را می توان سخت ترین فلز نام برد که در ساخت جواهرات مورد استفاده قرار می گیرد. با وجود سختی زیاد، بسیار سبک است اما مهمترین مزایای به کار گیری این فلز در جواهرات این است که حساسیت پوستی ایجاد نمی کند و موجب قرمزی و جوش روی پوست نمی شود. از طرفی به دلیل خاصیت ضد خشی که دارد در ساخت جواهرات زینتی به طور فراوان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تشخیص طلای سفید از تیتانیوم

 

طلای سفید نسبت به تیانیوم، قیمت بالاتری دارد.
طلای سفید ممکن است در بدن ایجاد حساسیت کند اما تیتانیوم در پوست هیچ حساسیتی ایجاد نمی کند.
تیتانیوم را می توان به رنگ های مختلف تبدیل کرد اما طلای سفید تنها به رنگ سفید است.
تیتانیوم خاصیت لحیم شدن ندارد به همین خاطر نمی توان آن را در سایزهای مختلف شکل داد.

 

 

کاربرد جواهرات

 

تنگستن

 

تنگستن به عنوان سنگین ترین فلز در حوزه ساخت جواهرات به کار می رود. این فلز وزن و چگالی سنگینی دارد و از طرفی نقطه ذوب بالایی نیز دارد. البته در سال های اخیر تا به الان این فلز محبویت خود را حفظ کرده است در حقیقت همه این فلز را به نام فلز گرگ می شناسند.

 

البته از فرم اصلی این فلز نمی توان در ساخت جواهرات استفاده کرد بلکه سایر فلزات دیگر را در کنار این فلز برای ساخت آلیاژها به کار می گیرند. در آلیاژهای ساخته شده 85 درصد آن را تنگستن و 15 درصد آن را کربن، کبالت و نیکل تشکیل می دهد. البته با اضافه کردن کربن به تنگستن در آلیاژ، خاصیت چکش خوار بودن تنگستن افزایش و آماده ورود به ساخت جواهرات می شود.

 

رودیوم 

 

برای آبکاری سایر فلزات از رودیوم استفاده می شود در حقیقت این فلز به راحتی کدر نمی شود و ظاهر سفید و براقی دارد. البته به دلیل اینکه خاصیت ضد حساسیتی دارد از آن برای روکش سایر بدلیجات استفاده می شود. یکی از معایب این فلز این است که هر چند مدت یک بار نیاز به آبکاری دارد به این خاطر که روکش آن پس از هر مدتی از بین خواهد رفت.

 

منظور از عیار طلا در جواهرسازی چیست؟

 

در حقیقت عیار خلوص طلا و سایر فلزات را مشخص می کند. به عنوان مثال هر چقدر درجه خلوص طلا کمتر باشد نشان می دهد که فلزات زیادی در طلا به کار رفته است و برعکس هرچقدر عیار طلا بیشتر باشد میزان فلزات به کار رفته در آن کمتر است. البته میزان علاقمندی و انتخاب عیار طلا در کشورهای مختلف متفاوت است . به عنوان مثال در کشورهای عربی مردم به عیار 24 عیار علاقه ای بیشتری نشان می دهند اما در کشورمان ایران مردم مایل به خرید طلا 18 عیار هستند.

 

انواع سنگ‌ها در جواهرات

 

به طور مسلم بکار بردن سنگ های زیبا و رنگی در زیباسازی جواهرات نقش بسزایی دارد. بدین منظور از انواع سنگ ها برای تزیین جواهرات استفاده می شود. سنگ هایی همچون یشم، سیترین، کهربا، لاجورد، فیروزه، مروارید، تانزانیت، لعل، الماس، آکوامارین، الکساندریت، روبلیت، عقیق سلیمانی، حجر القمر، یاقوت سرخ، اوپال، مورگانیت از جمله سنگ هایی هستند که در صنعت جواهرسازی به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. این سنگ ها موجب زیباسازی و تزئین هر چه بیشتر جواهرات خواهد شد.

 

خرید اینترتی جواهرات

 

اغلب در بین خانم ها و اقایان این خانم ها هستند که تمایل زیادی به پوشیدن جواهرات و زیورالات دارند. در واقع خانم ها ها با پوشیدن لباس زیبا برای شرکت کردن در مهمانی ها و مجالس به دنبال زیباترین جواهرات هستند که با لباس آنها هم خوانی داشته باشد و از طرفی زیبا به نظر برسند. البته این خصلت هر خانمی است که با به همراه داشتن جواهرات و زیورآلات دوست داشته باشد در بین دوستان و آشنایان خود بدرخشد.

 

البته سر زدن به فروشگاه های مختلف و به دنبال جواهرات زیبا گشتن کاری زمان بر و دشوار خواهد بود که به طور مسلم وقت زیادی را از شما می گیرد. بنابراین خرید اینترنتی جواهرات بهترین گزینه خواهد بود. در واقع شما در هر ساعتی از شبانه روز می توانید به سایت فروشگاه اینترنتی مراجعه کنید و با مشاهده لیستی از جواهرات متنوع هر کدام را که مایل بودید خریداری کنید.

 

در واقع با توجه به حساس بودن انتخاب و مشاهده همه جواهرات، خرید اینترنتی بهترین راه حل برای انتخاب زیباترین جواهر به حساب می آید.فروشگاه های معتبری هستند که در زمینه فروش جواهرات به صورت اینترنتی فعالیت می کنندو شما با سر زدن به وب سایت فروشگاه می توانید لیست محصولات را مشاهده و با توجه به قیمت آن هر کدام را که مایل بودید خریداری کنید.

 

از مزایای خرید اینترنتی می توان به صرفه جویی در زمان، کاهش هزینه رفت و آمد اشاره کرد. علاوه بر این شما محدودیت زمانی و مکانی ندارید و در هر ساعتی از شب یا روز به قول معروف هر وقت حوصله داشتید به وب سایت فروشگاه سر بزنید و با مشاهده لیست محصولات هر کدام را که مایل بودید خریداری کنید.

 

خرید اینترتی جواهرات

 

بهترین روش های نگهداری از جواهرات

 

برای اطمینان از ایمن ماندن و بدون گره خوردن جوهرات باید به درستی آنها را نگهداری کرد. شما نباید به سادگی تمام گردنبندها، دستبندها، انگشترها، گوشواره ها و سایر زیورآلات خود را در یک بسته نگهداری کنید. از آنجایی که اندازه و شکل آنها متفاوت است، ممکن است لازم باشد انواع مختلف جواهرات به طور جداگانه مرتب و نگهداری شوند. به عنوان مثال، گردنبندهای بلند بسیار متفاوت از گوشواره های میخی شما چیده می شوند.

 

به طور کلی، بهتر است جواهرات را نزدیک جایی که صبح ها لباس می پوشید، نگهداری کنید، چه در کمد دیواری، اتاق خواب یا حمام. این کار به ساده‌تر کردن روتین صبحگاهی‌تان کمک می‌کند و به شما امکان می‌دهد یک لباس و لوازم جانبی را در همان نقطه انتخاب کنید. بسته به فضای موجود، می‌توانید مجموعه جواهرات خود را روی کمد یا پیشخوان، داخل کشو و روی دیوار برای دید بیشترتان جاسازی کنید تا هر وقت خواستید سریع به آنها دسترسی داشته باشید.

 

با قرار دادن گوشواره‌ها روی یک سازمان‌دهنده زیبا که بالای میز آرایش یا رومیزی روشویی حمام قرار می‌گیرد، از هدر رفتن، شکستن جواهرات جلوگیری می کند. این پایه های سازمان دهنده جواهرات که به راحتی در تعدادی از سبک ها و اندازه ها در دسترس هستند، به شما امکان می دهند به راحتی در هر زمان به جواهرات دسترسی داشته باشید.

 

جعبه جواهرات با کیفیت نیز گزینه دیگری برای نگهداری از جواهرات هستند که می توان با قرار دادن جواهرات در آن از ایمن بودن آنها اطمینان یافت.قبل از نگهداری جواهرات، از تمیز و خشک بودن آن اطمینان حاصل کنید. رطوبت از هر نوعی می تواند باعث کدر شدن یا تخریب فلز شود. به عنوان مثال، اگر در حالی که گردنبند نقره ای مورد علاقه خود را می پوشید زیر باران ماندید، حتما قبل از گذاشتن آن در جعبه جواهرات ، آن را کاملا خشک کنید.

 

زمانی که قصد رفتن به مهمانی را دارید پوشیدن جواهرات را به آخر کار موکول کنید. بهتر است ابتدا آرایش کنید و لباس بپوشید و در آخر جواهرات خود را استفاده کنید به این خاطر که برخی از لوازم آرایشی و عطر و ادکلن ها حاوی برخی از مواد هستند که اسیب جدی به جواهرات وارد می کند.

 

قبل از رفتن به حمام ، استخر یا سونا حتما جواهرات خود را بیرون بیاورید تا جواهرات در معرض رطوبت قرار نگیرند.هنگام تمیز کردن خانه با وسایل شوینده حتما جواهرات را بیرن بیاورید چراکه وسایل شوینده حاوی مواد شیمیایی هستند که اسیب زیادی به جواهرات وارد می کنند.از جعبه هایی برای نگهداری جواهرات استفاده کنید که هوایی کمتری به داخل آن نفوذ می کند چرا که برخی از جواهرات در مجاورت با هوا واکنش نشان می دهند و اکسید می شوند.

 

سخن پایانی

 

جواهرات از جمله ارزشمندترین زیورآلاتی هستند که زیبایی را با خود به ارمغان می آورند. البته جواهرات تاریخچه قدیمی دارند و از گذشته تا به امروز مردم علاقه زیادی به پوشیدن جواهرات دارند. جواهرات یک شی تزئینی است که روی بدن یا لباس شما پوشیده می شود. این اقلام معمولاً از فلزات گرانبها مانند نقره یا طلا ساخته می شوند یا با سنگ های قیمتی تزئین می شوند. 

 

: اشتراک

ارسال نظر

تنها کاربران عضو میتوانند بررسی خود را بنویسند.

امتیاز :

مقالات مرتبط

جواهرات یک شکل جهانی از تزئینات هستند. جواهرات ساخته شده از پوسته، سنگ و استخوان از دوران ماقبل تاریخ باقی مانده است. این احتمال وجود دارد که از همان اوایل به عنوان محافظتی در برابر خطرات زندگی یا به عنوان علامت مقام یا رتبه استفاده می شدند

جواهرات صورتی یا همان الماس صورتی از جمله جواهرات بسیار زیبا و چشمگیر است که طرفداران زیادی دارد، دانستن اطلاعاتی راجب این جواهرات صورتی خالی از لطف نیست

اگر به دنبال مد و ستاره کردن انواع لباس با جواهرات مورد استفاده شخصی تان هستید بهتر است با ۱۰ روش برای ترکیب کردن جواهرات با لباس آشنا شوید.

ایده های مختلفی برای استفاده از جواهرات متناسب با فصل وجود دارد که می تواند زیبایی ظاهری افراد را دوچندان کند. برای مثلا فصل پاییز از جواهراتی با رنگ های پاییزی مثل نارنجی می توان استفاده کرد. در این مقاله به بررسی انواع جواهرات ترند متناسب با فصل می پردازیم.

انواع برند معروف طلا و جواهر در سرتاسر دنیا وجود دارد که علی‌رغم قیمت‌های بسیار بالایی که دارند، همچنان تقاضا برای مارک‌های گران‌قیمت جواهرات مردانه و زنانه همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. با میلیاردها دلاری که سالانه در بازار طلا و جواهر خرج می‌شود،

نماد لوتوس در جواهرات نشانه‌ی نجابت، رشد معنوی، کمال و چرخه‌‌ی تولد و رشد انسان است. گل لوتوس به طور کلی یکی از نمادهایی است که در صنعت طلا و جواهرسازی بسایر مورد توجه طراحان قرار دارد و در ساخت طلاهای شیک به وفور از آن استفاده می‌شود.

کافه طلا یک محیط مناسب و حرفه‌ای جهت ارایه خدمات طلا، جواهر، نقره و سنگهای قیمتی شامل مشاوره حرفه ای رایگان خرید و فروش در محیطی سریع، آسان و امن در راستای پاسخ به نیازهای شماست. کافه طلا در حال توسعه و پیشرفت می‌باشد و مطمئناً با مشارکت و اعتماد شما به اهداف خود نزدیک‌تر خواهد شد. جواهرات طلای بعدی خود را در کافه طلا پیدا کنید در صورتیکه از عملکرد کافه طلا راضی هستید، می‌توانید آن را به سایر دوستان خود نیز پیشنهاد کنید. منتظر نظرات و پیشنهادات سازنده شما هستیم.آدرس فروشگاه های فروش ما: 1- تهران - پانزده خرداد - مسجد امام - پاساژ شناور - فروشگاه فتحیان

ساعت کاری : 08:30 تا 17:30
روزهای پاسخگویی :شنبه تا پنجشنبه

cofeTala
تماس با ما

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کافه طلا می باشد